Meble kuchenne

Meble kuchenne

Spośród rozlicznych wariantów elementów meblowych, jakie zasługują na szerokie omówienie, nie możemy pominąć między innymi kompletów kuchennych, które na przestrzeni ostatnich dekad przeszły naprawdę istną rewolucję. Generalnie rzecz biorąc, patrząc na to co stoi w domach nawet naszych rodziców czy dziadków, wydaje się że to prawdziwa przepaść w porównaniu z rodzajami umeblowania jakie przypada nam do gustu. Nie ma się co dziwić, bowiem kuchnia to przecież w gruncie rzeczy najważniejsze pomieszczenie w naszym gospodarstwie domowym, które opiera się przede wszystkim na pełnieniu funkcji praktycznej. Co to oznacza? Otóż w tym właśnie pomieszczeniu naszego domostwa non stop krzątamy się, a to gotując, a to zmywając naczynia, a to robiąc przetwory czy tez piekąc placki.

W konsekwencji tego bardzo często odpowiednie meble ustawiane w naszym wnętrzu kuchennym przesądzają o sprawności realizacji tych wyżej wymienionych, codziennych obowiązków domowych. Jeżeli nie jest nam po drodze między blatem w kuchni a szafkami czy wyspa jest za daleko od lodówki, a my właśnie mamy w planach przyrządzanie wielkiej uczty bądź robienie weków, niestety nie będzie szans na oszczędność czasu, a niepotrzebnie narobimy w ogólnym rozrachunku wiele kilometrów. Warto dlatego postawić na taki rodzaj umeblowania, który będzie zapewniał kuchni kilka istotnych cech.

Za zdecydowanie najistotniejszą uznaje się właściwość w postaci ergonomii. Oznacza to, że wszystko w naszej kuchennej przestrzeni powinno być należycie zaplanowane, a w zasadzie raczej lepiej byłoby rzec – rozplanowane. Musimy umiejscawiać poszczególne elementy czy to kuchennego umeblowania czy też sprzęty i akcesoria wyposażające tak, aby było przestronnie, nawet jeżeli mamy zamiast kuchni wąską klitkę, w której teoretycznie brak wystarczająco dużej powierzchni do swobodnego przemieszczania się.

Nic bardziej mylnego! Ergonomicznie rozplanowana kuchnia z dobrze dopasowanymi do jej konkretnego wnętrza meblami po prostu sprawi, że powierzchnia do chodzenia i wręcz krzątania się po kuchni będzie należycie wygospodarowana, bez konieczności rezygnacji przy tym z takich akcesoriów, jakie są nam niezbędne na co dzień w naszym kuchennym królestwie. Złotą zasadą jest bowiem nic innego jak rezygnacja z takich elementów wyposażenia kuchennego, jakie w praktyce sa przez nas konkretnie nieużytkowane. Przecież na pewno mamy takie elementy, jakie niby teoretycznie wiemy, iż powinny znaleźć się w pomieszczeniu kuchennym, ale konkretnie w naszym są zbyteczne.

Przykładem mogą być elementy meblowe takie jak szafki. Jeśli nie mamy zbyt wielu członków rodziny, nie potrzebujemy szczególnie dużo rozmaitych typów akcesoriów garnkowych. Bo i po co na przykład na nas samych czy na dwie osoby? Nawet przy rodzinie z dzieckiem, kilka standardowych modeli garnków i podstawowe gadżety oraz narzędzia kuchenne będą w pełni wystarczające. Skoro zatem brak przesadzonej ilości akcesoriów kuchennych, po co i wiele szafek? Zastanówmy się przed ich zakupem oraz zanim zdecydujemy się na ich montaż w kuchennych czterech ścianach czy rzeczywiście będziemy mieli co w nie wpakować.

Jeżeli nie, to musimy rozważyć w ogóle kupno tego typu elementów meblowych bądź zmniejszyć ostateczną ich ilość, zyskując tym samy zarówno oszczędności, jak i większą przestrzeń. Następnym typem redukcji zajmowanej przez meble kuchenne przestrzeni w kuchni okazuje się rezygnacja ze standardowych zestawów meblowych, jakie są gotowymi kompletami dystrybuowanymi w tradycyjnych salonach meblowych. Zamiast nich warto byłoby wybrać na przykład wysokiej klasy meble robione na specjalne, indywidualne zamówienie. Jest to bardzo dobry wariant dla tych, którzy mają właśnie dość mało przestronną kuchnię i którzy doskonale wiedzą, jak cenna jest przestrzeń w naszym pomieszczeniu kuchennym.

Artykuł dzięki: